T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

GENÇ SANAT: 3. GÜNCEL SANAT PROJE YARIŞMASI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini sağlamak amacıyla “Genç Sanat: 3. Güncel Sanat Proje Yarışması” düzenlenecek.

Bu yıl yarışmanın teması; Anadolu coğrafyasında sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik anlayışının yeşermesinde birlik ve beraberliğin tesisinde çok önemli katkılar sunmuş olan Hacı Bektaşi Veli’nin “Her ne arar isen, kendinde ara” sözü olarak belirlendi.

Yarışmayla, Hacı Bektaşi Veli’nin bizlere bıraktığı manevi miras olan sevgi ve hoşgörü anlayışının, günümüzde de gençlere ilham kaynağı olmaya devam etmesi ve sanat alanında da bu evrensel değerlerin yeni proje ve güncel uygulamalarla canlı tutulması amaçlanıyor.

Farklı üniversitelerden genç sanatçıların birlikte yer alacağı yarışma sonunda düzenlenecek sergi, güncel sanatın son yıllardaki gelişimini gözler önüne serecek.

Bu anlamda, yarışmalı sergi genç sanatçılara, belirlenen tema kapsamında kendilerini özgürce ifade etmelerini ve bağımsızca üretmelerini sağlayan bir platform olma çabası taşıyor.

Yarışma neticesinde, 10 ayrı eser 8 bin TL "Başarı Ödülü"ne, 10 ayrı eser 3 bin TL "Mansiyon"a, sergileme alacak eserler ise 500’er TL’lik para ödülüne layık görülecek. Başarı Ödülü ve Mansiyon alan öğrencilere ayrıca 1 yıl geçerli Müze Kartı verilecek.

“Genç Sanat: 3. Güncel Sanat Proje Yarışması” için başvurular 6 Mart 2017'de başlayıp, 7 Nisan 2017'de bitecek. Yarışma şartnamesi ve ayrıntılı bilgiye www.kulturturizm.gov.tr, www.guzelsanatlar.gov.tr ve www.kulturportali.gov.tr adreslerinden ulaşılabilir.

(22.02.2017)