T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

"TÜRK VE ARAP GENÇLERİ ELEKTRONİK FUTBOL FESTİVALİNDE BULUŞACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Bu yıl Türkiye'deki farklı illerde gerçekleştirilecek, Türk-Arap gençlerin buluşacakları, hem elektronik ortamda yarışacakları hem de alışveriş imkanlarının olacağı elektronik futbol festivali dizisi planlıyoruz"

Arap Turizm Örgütü Başkanı Al Fuhaid: "Yarışmayla, Türkiye'ye daha çok Arap turistin gelmesi sağlanacak. Bu turnuvanın adı 'FIFA 2017 Playstation Futbol Yarışması' olacak"


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bu yıl Türkiye'deki farklı illerde gerçekleştirilecek, Türk-Arap gençlerin buluşacakları, hem elektronik ortamda yarışacakları hem de alışveriş imkanlarının olacağı elektronik futbol festivali dizisi planlıyoruz." dedi.

Bakan Avcı, Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid, Yemen Turizm Bakanı ve Arap Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Abdulmecid Kubati ile beraberindeki heyeti, Bilim Kültür ve Sanat Merkezi'nde kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Avcı, Al Fuhaid, Kubati ve beraberindekilere, kentteki termal turizm potansiyeline ilişkin sunum yapıldı.

Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Avcı, sıkı iş birliği zemini oluşturdukları Arap Turizm Örgütünün, İstanbul'da bir büro açacağını bildirdi.

Özellikle termal, sağlık ve kaplıca turizmi alanlarına ilgi duyan Araplar için Türkiye'deki yatırım imkanlarını gözden geçirdiklerini anlatan Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Eskişehir, Afyonkarahisar, Bursa ve Kütahya, bu bakımdan çok zengin imkanlara sahip. Bugün gençlerimizi çok yakından ilgilendirecek bir proje için görüş alışverişinde bulunduk. Bu yıl Türkiye'deki farklı illerde gerçekleştirilecek, Türk-Arap gençlerin buluşacakları, hem elektronik ortamda yarışacakları hem de alışveriş imkanlarının olacağı elektronik futbol festivali dizisi planlıyoruz."

"FIFA 2017 Playstation Futbol Yarışması"

Al Fuhaid ise Arap turistlerin sağlık turizminde yıllık harcamalarının 27 milyar dolar olduğunu söyledi.

"Gelecek 4 yıl içinde dünya çapında sağlık turizminde 143 milyar dolar harcama söz konusu olabilir. Arap ülkelerinin payına ise 35 milyar dolar harcama düşmesi söz konusu olacaktır." ifadelerini kullanan Al Fuhaid, şunları kaydetti:

"Bu rakamlar çok büyük. Arap ülkelerinde, Arap bölgesinde ve Türkiye'de doğal kaynaklar var. Sağlık ve termal turizm anlamında büyük bir olanak var. Sağlık turizmi konusunda Türkiye ile daha çok projemiz ve iş birliğimiz olacak. Yakın gelecekte Arap-Türk Sağlık Turizmi Forumu gerçekleştirebiliriz. Bu forumda Arap ve Türk uzmanlar, tecrübe paylaşımında bulunacak."

Bakan Avcı ile elektronik futbol turnuvası hakkında konuştuklarını anlatan Al Fuhaid, "Bu yarışmayla, Türkiye'ye daha çok Arap turistin gelmesi sağlanacak. Bu turnuvanın adı 'FIFA 2017 Playstation Futbol Yarışması' olacak. Bunun yanında, alışveriş merkezleri olacak. Türk ve Arap ürünleri bu şampiyonada sunulacak. Böylece yerel sanayi ve üreticileri de desteklenecek." diye konuştu.

Bakan Avcı'nın Filistin'e yaptığını ziyareti anımsatan Al Fuhaid, şu ifadeleri kullandı:

"Avcı, bu ziyarette, Filistin halkının, vatanındaki haklı davasını dile getirmiştir. İslam ülkeleri olarak Filistin topraklarıyla her zaman onur ve gurur duymuşuzdur. Orası kutsal topraktır. Filistin davasına hizmetiniz ve desteğinizden dolayı sizlere ve hükümetinize şükranlarımı sunuyorum. Filistin topraklarının her zaman Filistin halkına ve İslam alemine ait olduğunun altını çizdiniz."

Kubati ise Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini gerektiğini vurguladı. 

Programda, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ile diğer ilgililer de hazır bulundu.
(08.04.2017)

 • arap (14).jpeg
 • arap (15).jpeg
 • arap (16).jpeg
 • arap (17).jpeg
 • arap (18).jpeg
 • arap (19).jpeg
 • arap (2).jpeg
 • arap (20).jpeg
 • arap (3).jpeg
 • arap (4).jpeg
 • arap (5).jpeg
 • arap (6).jpeg
 • arap (7).jpeg
 • arap (8).jpeg
 • arap (9).jpeg