T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

15 TEMMUZ MÜZESİ'NİN MİMARİ PROJESİ ÇİZİLDİ

15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası yaşanan demokrasi mücadelesinin yeni nesillere aktarılması için Kahramankazan'da yapılacak "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi"nin mimari projesi çizildi

İnşaatına haziran ayından sonra başlanması öngörülen müzenin 2018 sonunda ziyarete açılması planlanıyor


Kültür ve Turizm Bakanlığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası yaşanan demokrasi mücadelesinin yeni nesillere aktarılması için yapılacak ilk "15 Temmuz Müzesi"nin mimari projesi belli oldu. Bina projesi devam eden, inşaatına ise haziran ayından sonra başlanması öngörülen müzenin 2018 sonunda ziyarete açılması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Kahramankazan'daki "Demokrasi Nöbeti"nde yapılacağını açıkladığı "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi" için çalışmalar sürüyor. 

Müze için Kahramankazan'da, mülkiyeti Hazineye ait bir alanın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsisinin ardından çalışmalara başlayan Bakanlık, sari mimari, inşaat-elektrik-makina mühendisliği, teşhir-tanzim ve peyzaj mimarlığı projelerine hız verdi.

10 bin metrekarelik arsa üzerinde kurulacak ve 3 bin 400 metrekarelik kapalı alana sahip olacak müzenin, 10 milyon liraya tamamlanması hedefleniyor. "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi"nin, haziran ayından sonra inşaat çalışmalarının başlaması ve 2018 sonunda ise ziyarete açılması planlanıyor.

Müzede, şehitlerin ve gazilerin eşyalarının sergileneceği ve anısının yaşatılacağı interaktif uygulamalar ile görsel sunumların yer alacağı kalıcı ve geçici sergi salonu ile konferans salonu, kütüphane, kafe, restoran, hediyelik eşya bölümü, sinevizyon, çocuk atölyesi bulunacak.

(Kaynak AA)

(09.04.2017)

  • m1.jpg
  • m2.jpg
  • m3.jpg
  • m4.jpg