T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

MÜZELERİN SORUNLARI HATAY’DA MASAYA YATIRILACAK

‘26. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’ 250 katılımcı ile Hatay’da toplanıyor

Türkiye’deki müzelerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerinin görüşüleceği büyük buluşmada 34 bildiri sunulacak


Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler tarafından düzenlenen Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nun 26’ncısı bu yıl Hatay’da düzenlenecek. 

Son dört yılda ‘Uluslararası Müzecilik Çalıştayı’ ile birlikte gerçekleştirilen bilimsel toplantı niteliğindeki sempozyumda 2016 yılının kurtarma kazılarına ilişkin 34 adet bildiri sunulacak. 
 
Türkiye’deki müzelerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerinin tartışılıp değerlendirileceği buluşma 19-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Bu yıl müzecilik çalıştaylarından bağımsız olarak düzenlenecek ‘26. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nda 250 katılımcı yer alacak.

Hatay’ın Kültürel Mirası İncelenecek


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1990 yılından günümüze her yıl farklı illerde gerçekleştirilen Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nun 26’ncısı, Hatay ilinin kazı alanları ve ören yerlerlerinde 21 Nisan’da yapılacak çevre gezisi ile son bulacak.  

Ülkemizin müzelerinin sorunlarına ilişkin olarak 26 yıldır düzenlenen sempozyumlarda bir önceki yıl sunulan bildiriler 1 cilt halinde Kültür ve Turizm Bakanlığına iletiliyor ve sunulan bildiriler Bakanlığın http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44758/e-kitap.html adresinde yayınlanıyor.  

(18.04.2017)