T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

MÜSTEŞAR ARISOY'DAN ATM DUBAİ FUARI AÇIKLAMASI

Orta Doğu'nun en büyük ve en önemli turizm fuarı ATM Dubai (Arabian Travel Market) başladı. Fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, ATM Fuarı ve pazara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

24 Nisan'da kapılarını açan ATM Dubai Fuarı, dünyanın dört bir yanından turizmcileri ağırlıyor. Türkiye'nin yoğun katılım gösterdiği fuarda bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Türkiye'nin Körfez ülkeleriyle olan turizm ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi. Türkiye'nin ATM Dubai Fuarı'na her yıl daha yoğun bir katılım gösterdiğini kaydeden Müsteşar Arısoy, açılış konuşmasının ardından, Türkiye'den ve KKTC'den işletmelere ait stantları ziyaret etti.

Dubai Turizm Otoriteleriyle Görüşmeler

Fuarda, Dubai Turizm Otoritesi Başkanı El Marri ile de bir görüşme gerçekleştiren Arısoy, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin daha fazla geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede, iki ülke arasındaki ziyaretçi trafiğinin arttırılması konusunda mutabakat sağlandı.

Tur Operatörü Temsilcileriyle Buluşma

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Dubai temasları çerçevesinde, Dnata Traveller ve Sharaf Travel gibi pazarın önemli oyuncularının temsilcileri ile de bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki (vize gibi) sektörel sorunlar ele alındı. Arısoy ayrıca, ATM Fuarı'nın resmi yayın organı Daily Show ve bölgenin en çok izlenen TV kanalı MBC'ye de birer demeç verdi. Müsteşar Arısoy verdiği demeçlerde, 2016 yılında Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısının yüzde 10 arttığını belirterek, Air Arabia ve Pegasus Hava Yolları'nın Karadeniz'e başlatacağı doğrudan seferlerle bu sayının daha da yukarıya çıkacağını belirtti.

Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerine Ayrı Alan Tahsis Edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, ATM Dubai Fuarı'nda organize edilen alanda 50 turizm şirketi, birlik ve yerel yönetimin yanı sıra, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerine de özel alanlar tahsis edildi. Karadeniz alanında 16, Akdeniz alanında ise 10 turizm şirketi yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının standında ayrıca, değişik yörelerden halk oyunları ekipleri gösteriler düzenlerken, ebru ve cam sanatı örnekleri sergilendi.

(Kaynak: www.turizmguncel.com)

(26.04.2017)