T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI'NIN 81. YILINA GÖRKEMLİ KUTLAMA

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ulu Önder Atatürk'ün ve Cumhuriyetin değerli mirası Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşunun 81.Yıldönümü'nü, 4 Mayıs 2017'de Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yetiştirdiği duayen Şef Rengim Gökmen yönetiminde vereceği görkemli bir konserle kutluyor.

Atatürk'ün talimatıyla açılan, Cumhuriyetin ilk konservatuvarı olma özelliğine sahip Ankara Devlet Konservatuvarı, ülkemizdeki diğer sanat kurumlarına örnek teşkil etmiş, bugüne dek yetiştirdiği değerli sanatçıları ve akademisyenleriyle ulusal ve uluslararası platformda adından sıkça söz ettirdi. Konservatuvar, ülkemizdeki tüm sanat kurumlarının, ayrıca diğer resmi ve özel sanat topluluklarının da kaynağı. Ülkemizde, büyük Atatürk'ün emriyle, , 1924 yılında, Mûsikî Muallim Mektebi'nin kurulmasıyla başlayan müzik devrimleri, Musiki Muallim Mektebi öğrencileri arasından seçilerek Konservatuvar bünyesine alınan ilk öğrencilerle 1 Kasım 1936 tarihinde Devlet Konservatuvarı'nın eğitim-öğretime başlamasıyla devam etti. İlk mezunların diploma töreni, 3 Temmuz 1941 tarihinde, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve diğer devlet adamlarının katılımıyla gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanat Yönetmeni Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Orkestra, programına ülkemizin yetiştirdiği değerli bestecilerden Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu Turgay Erdener'in bestelediği "Afife" balesi müziklerinden seçmelerle başlıyor. Afife Jale, 1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde bütün olumsuzluklara karşın sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın tiyatro oyuncusu olmuştu. Eserde, Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yetiştirdiği TürkTiyatrosu'nun büyük ismi Rüştü Asyalı “Anlatıcı” olarak sahnede yer alacak. Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Soprano Selva Erdener ve kanun sanatçısı Ahmet Baran da eserde solist olarak yer alıyor. 

Konserin ikinci bölümünde, yine Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yetiştirdiği, müzik tarihimizin yapı taşlarından Muammer Sun tarafından bestelenen Nazım Hikmet'in dört şiiri üzerine Koro, Solo ve Senfonik Orkestra için "Nazım Destanı"nda, şiirler, yine duayen tiyatro sanatçımız Rüştü Asyalı tarafından seslendirilecek. Eser, ölümsüz şair Nazım Hikmet'in "Bu Memleket Bizim", "Memleketim", "Kerem Gibi", "Masalların Masalı" şiirlerinden oluşuyor. "Nazım Destanfnda, Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Şef Cemi'i Can Deliorman'ın çalıştırdığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ile Nurdan Küçükekmekçi (soprano) ve Barış Yanç (tenor)'a eşlik ediyor. 

Konser biletlerine gişeden, Dost Music Center'dan ve www.biletinial.com'dan ulaşılabilir.

(Kaynak: Milliyet Ankara)

(02.05.2017)