T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

MAKEDONYA'DA TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: "Burada yaşayan halkların tamamıyla çok şerefli mazimiz, çok derin hikayemiz var. Bir anlık belki ayrı düşmüş olabiliriz. Tekrar birlikte olmamıza ihtiyaç var. Halkların tekrar birlikte olması devleti yönetenleri de yumuşatabilir"

Topçu: "Türkiye şu anda küresel terörle mücadele ediyor. Aslında emperyal güçler sadece Makedonya'nın başına bela değil. Balkanlar'dan Çin Seddi'ne, medeniyet coğrafyasının Medine'si olan Ankara'nın da başına bela"


Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Türk Filmleri Haftası Makedonya, yönetmen Osman Sınav'ın "Uzun Hikaye" filminin gösterimiyle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yerli Düşünce Derneğinin ortaklaşa düzenlediği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü başta olmak üzere birçok kurumun desteklediği Türk Filmleri Haftası Makedonya'nın açılış programına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Topçu, burada yaptığı konuşmada, ülkede bulunan tüm Türk kurumlarının sadece 83 milyon Türk halkının buralara duygusunu, düşüncesini ve sevgisini yansıtmak için bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çünkü burada yaşayan halkların tamamıyla çok şerefli bir mazimiz, çok derin bir hikayemiz var. Bir anlık belki ayrı düşmüş olabiliriz. Tekrar birlikte olmamıza ihtiyaç var. Halkların tekrar birlikte olması devleti yönetenleri de yumuşatabilir. Halkların birlikte olması için kültürleşme gerekir, kültür alışverişi gerekir. Günümüzde bunun en etkin yolunu sinema olarak görüyorum. Televizyonu daha ferdiyetçi yol olarak görüyorum. Sinema salonları daha farklı. İşte bu çerçevede Anadolu'nun sevincini, kederini, üzüntüsünü, günlük hayatta Anadolu insanının neler yaptığını Makedonya'daki halklar veya bizim medeniyet coğrafyamızdaki halkların bilmesini istiyorum." 

Savaşların iyi bir şey olmadığını, Balkan coğrafyasının bunu iliklerine kadar yaşadığını anımsatan Topçu, "Bu coğrafyada çocuklar katledildi, pazar yerleri bombalandı, kadınlara tecavüz edildi. Emperyal devletler ellerini içlerimize uzattılar. Tıpkı Suriye ve Irak'ta yaptıkları gibi çocuklarımız öldü. Bütün bunların üstesinden gelebiliriz. Halkların gücü çok önemlidir. Siyaseti ve yönetimleri halkların duruşu dizayn edebilir. Makedonuyla, Arnavutuyla, Türkü ile siz barış derseniz hiç kimse sizin içinizi karıştıramaz. Yeter ki birbirinizin hak ve hukukuna saygılı olun." diye konuştu

Türkiye'nin her alanda Makedonya devleti ve milletinin yanında olduğunu vurgulayan Topçu, Türkiye'nin Makedonya devletinin ve milletinin güvenliğini, özgürlüğünü ve refahını çok önemsediğini, bir an evvel hoşgörü, anlayış ve uzlaşma içerisinde çözüm dilediklerini belirtti.

Türkiye Şu Anda Küresel Terör İle Mücadele Ediyor

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK/PYD, YPG, DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadeleye de değinen Topçu, "Türkiye şu anda küresel terör ile mücadele ediyor. Aslında emperyal güçler sadece Makedonya'nın başına bela değil. Balkanlar'dan Çin Seddi'ne, medeniyet coğrafyasının Medine'si olan Ankara'nın da başına bela." dedi.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Kara da böyle güzel bir etkinliğe sanatçıların da katılımının, "kardeş" ülke Makedonya ile kültürel bağların daha da geliştirilmesi yolunda büyük anlam ifade ettiğini dile getirdi.

Türk sinemasının son yıllarda büyük atılım yaptığına dikkati çeken Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üretilen film sayısı, yapımların Türkiye'de ve dünyada ulaştığı seyirci kitlesi, sanatsal ve teknik kaliteleri ve uluslararası festivallerde aldığı ödüllerle ciddi bir gelişme göstermiştir. Bununla birlikte sinemamız dünya ölçeğinde önemli başarılara imza atabilecek kapasite ve yetenekte çok değerli yeni oyuncular kazandırmıştır. Sinemamızın yanı sıra coğrafi, tarihi ve kültürel yakınlığımızın bulunduğu Balkanlar ve Ortadoğu bölgesinde olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde televizyon dizilerimizin büyük bir ilgi ile izlendiğini ve adeta birer marka haline geldiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz." 

Türk Filmleri Haftası Makedonya kapsamında "Uzun Hikaye", "Çakallarla Dans 4", "Çanakkale Yolun Sonu", "Elveda Katya" ve "Annemin Yarası" filmleri 14 Mayıs'a kadar sinema severlerin beğenisine sunulacak.

(11.05.2017)