T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

YEŞİLAY DERGİSİ 1000. SAYISI LANSMANI

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Yeşilay, ülke çapında faaliyetler yoluyla bağımlılıklarla ilgili farkındalığı artırarak ülkemizin ve özellikle gençlerimizin bağımlılıklarla mücadele hususunda yüz akı kurum olmuştur."

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Yeşilay, ülke çapında faaliyetler yoluyla bağımlılıklarla ilgili farkındalığı artırarak ülkemizin ve özellikle gençlerimizin bağımlılıklarla mücadele hususunda yüz akı kurum olmuştur." dedi.

Yeşilay dergisinin 1000. sayısı Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Gecede, belgesel gösterimi yapıldı, dergi kapaklarından oluşan sergi açıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, burada yaptığı konuşmada, dergiciliği bir tür bağımlılık olarak niteleyerek, dergiler batıp çıksa da dergicilerin bağımlılıktan kurtulamadığını söyledi.

Yeşilay'ın dergisinin 1000. sayısına ulaşmasını tebrik eden Avcı, en büyük dergi bağımlısının da Yeşilay olduğunu dile getirdi. 

Yeşilay'ın insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu, gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan ve rehabilite edici halk sağlığı çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Avcı, şunları kaydetti: 

"Yeşilay, ülke çapında faaliyetler yoluyla bağımlılıklarla ilgili farkındalığı artırarak ülkemizin ve özellikle gençlerimizin bağımlılıklarla mücadele hususunda yüz akı kurum olmuştur. Kuruluşundan bugüne kadar bir yandan birçok bağımlılık çeşidiyle mücadele ederken bir yandan da halkımız, özellikle de gençlerimiz ve çocuklarımız için takdire şayan bir özveriyle çok kıymetli yayınlar ortaya koyan Yeşilay, kamu yararına çalışan birçok sivil toplum kuruluşuna emsal oluşturmuş, bir numune-i emsal teşkil etmiştir. Kuruluşunun ikinci yüzyılına girerken bağımlılıkla mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde öncü rol oynayan Yeşilay dergimiz bugün 1000. sayısını çıkarmanın sevincini ve haklı iftiharını yaşıyor. Bu vesileyle Yeşilay dergisine bin bereket diliyor, kendi sloganlarıyla 'Bin yaşa binler yaşa Yeşilay' diyorum."

Bağımlılıklarla Mücadelenin Birçok Alanı Var

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk de bağımlılıklarla mücadelenin sadece faaliyet açısından bakıldığında bir şeye bağlı olarak gelişmediğini dile getirerek, "Bağımlılıklarla mücadelenin birçok alanı var. Yayıncılık da bunların başında geliyor. Yeşilay tarihi süreci içerisinde aslında daha ilk zamanlarından itibaren yayıncılıkla misyonunu yerine getirdi. Biz çok sevinçliyiz, gururluyuz. 1000. sayımız bizim için önemliydi." şeklinde konuştu. 

Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan ise Yeşilay'ın 1000 sayılık bir dergi mirası bıraktığını belirterek, bu koleksiyonun toplumsal hafızanın çok önemli bir kaydını oluşturduğunu söyledi.

Aylık bir dergi olan Yeşilay'ın Osmanlı döneminde başlayıp Cumhuriyet tarihi boyunca devam etmesinin bir ilk olduğuna vurgu yapan Çelikcan, "Matbuat ve neşriyat tarihinde dergicilik çok önemli bir yer tutar. Bütün fikir, sanat ve kültür hareketlerimiz, dergiler çevresinde şekillenmiştir ama maddi, manevi, siyasi, ekonomik nedenlerle dergilerimizin sürekliliğini sağlamak çok zor olmuştur. Dergicilik tarihimiz açılan, kapanan, isim değiştirerek varlığını devam ettirme mücadelesi veren pek çok dergi örneğiyle doludur. Yeşilay dergisi, siyasetten uzak, bağımlılıkla mücadele ederek kendisine oluşturduğu alanla bunu kesintisiz olarak sürdürmeyi başarmıştır." ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(12.05.2017)

 • y12.jpeg
 • y2.jpeg
 • y6.jpeg
 • y13.jpeg
 • y8.jpeg
 • y10.jpeg
 • y11.jpeg
 • y3.jpeg
 • y9.jpeg
 • y7.jpeg
 • y4.jpeg
 • y5.jpeg
 • y1.jpeg