T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

8. ULUSLARARASI ANTALYA TİYATRO FESTİVALİ "IV. MURAT" İLE BAŞLADI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali”, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘IV. Murat’ adlı tiyatro oyunuyla perdelerini açtı.

Oyun öncesinde Haşim İşcan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Antalya Mehter Takımı mini bir konser verdi. Tahta bacak, jonglör, cansız manken ve palyaço gösterileriyle renklenen etkinliklere vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla yola çıkılarak hazırlanan festivalin açılış törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Sinan Pekinton, Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Alpay Aksum ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Binlerce Antalyalı sanatseverin izleyeceği festivalde, Rusya, Romanya ve Makedonya’dan 3 yabancı grup ve Türkiye’den 5 yerli grup, 2 farklı sahnede 20 temsil verecek.

Festivale 'Shakespeare' Damgası


Festivale bu yıl yurt dışından katılacak gruplar Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden oluşan bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Rusya’dan Altay Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu "Romeo ve Juliet"i, Romanya’dan Tony Bulandra Tiyatrosu "Othello"yu ve Makedonya’dan Üsküp Arnavut Tiyatrosu "Macbeth"i sahneleyecek.

Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının 7 oyunla katılacağı festivalde, Ankara Devlet Tiyatrosu "IV. Murat", "Grönhölm Metodu" ve "Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe"yi, Adana Devlet Tiyatrosu "Muammer Muammer"i, Sivas Devlet Tiyatrosu "Lysistrata"yı, Erzurum Devlet Tiyatrosu "Kapan"ı ve Konya Devlet Tiyatrosu "Fermanlı Deli Hazretleri"ni tiyatroseverlerle buluşturacak.

Festival Kapsamında 5 Atölye Çalışması  

Rusya’dan Konstantin Aleksandrovich Yakovlev'in "Farklı Olma Sanatı", Türkiye’den Ali Meriç'in "Karagöz Yapımı ve Oynatımı", Hakan Dündar'ın "Atık Malzemelerden Kukla Yapımı", Aygül Özen'in "Sihirli Şapkalar" ve Salih Bayraktar-Selim Bayraktar'ın "Ritimdeki Sen" ise Haşim İşcan Kültür Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenecek atölye çalışmaları.

Festivali Bugüne Kadar 85 Bin Sanatsever İzledi

Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 7 yılda, 35 ülkeden, 40 farklı yabancı tiyatro grubunu ve binden fazla sanatçıyı ağırladı.

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 70 oyun ve 168 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 85 bin sanatsever izledi.

 
(18.05.2017)

  • T1.jpg
  • T2.jpg
  • T3.jpg