T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

TURİZMCİLER RUS TURİST İÇİN GÜÇ BİRLİĞİNE GİTTİ

Turizm sektörü, tanıtım atağına kalktı. Sektör, 1.2 milyon dolarlık yatırımla düzenlenecek Türkiye Festivali ile Rusya'ya çıkarma yapacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜROB, TÜROFED, TÜRSAB, TUREB, TURYİD ve 7 ilin valiliği Türkiye Festivali için güçlerini birleştirdi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 16-17-18 Haziran'da gerçekleştirilecek festivalin tanıtımı için bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve TURYİD Başkanı Kaya Demirer katıldı.

Toplantıda konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, pazardaki hızlı dönüş nedeniyle projeye Rusya'dan başladıklarını söyledi. Ayık, Rusların Türkiye'yi tekrar hatırlatacaklarını dile getirdi. 

En büyük kaynak pazarlardan biri olan Rusya'da son yıllarda kayıplar yaşandığını hatırlatan Ayık, yeniden başlayan ilişkilere katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti. Projenin tüketiciyi hedef aldığını belirten Ayık, "Türkiye, Moskova'da çok büyük bir alan üzerinde 3 boyutlu şekilde, barındırdığı tüm değerlerle Ruslara tanıtılacak. Projede sadece masada bulunanlar değil, pek çok belediye ve valilik ile diğer sivil toplum örgütlerinin de katkısı var" diye konuştu.

Projede birçok kurumun bir araya gelerek çalışmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Ayık, "Bu etkinlik, ilerde başka ülkelerde başka pazarları canlandırmak için de yapılabilir. Bu bir örnek olabilir" dedi. 

TÜROB Başkanı Timur Bayındır da, "Ruslar gelmeye başladı, pazarda hareketlilik gözleniyor. İlişkiler de iyileşti. Bu etkinlik Ruslarla kucaklaşma etkinliği olacak" diyerek bu yıl 3.5 milyon Rus turisti geri kazanmayı hedeflediklerini aktardı.

100 Bin Ziyaretçi Bekleniyor

Festivalin en önemli özelliklerinden biri, Türkiye'nin ilk defa bir ülkede festival konseptinde bu kadar geniş ve büyük boyutta organizasyon düzenlemesi olacak. Her yıl turizm fuarlarına ve etkinliklerine katılan sektör, düzenlenecek festival ile tanıtım çalışmalarını da farklı bir boyuta taşıyacak. Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Organizasyonun genelinde turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapacak. Tanıtım çalışmalarına 20 Mayıs'ta başlanacak. Festivale 300 bin dolarlık reklam bütçesi ayılırken, Rusya'dan 30'a yakın medya kuruluşu da etkinliğe sponsorluk yapıyor. Türk Hava Yolları, Corendon, Atlas Global, Onur Air gibi birçok şirketin de ayrıca desteklediği etkinliğe 100 bin kişinin katılması bekleniyor. 

9 Rus Yıldızı Sahne Alacak 

Festival programında şu detaylar yer alacak: 

Türkiye'den opera ve ritim sanatçıları Rus sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak. Russian Musicbox TV ile ortaklaşa yapılan programda, Rusya müzik listelerinde popüler sanatçılar mini konserler verecek. Ayrıca Artik&Asti, Loya, 5STAFamüy, Vintaj, Anastasia Karpova, Sergey Zverev, Nyusha ve EMra T de etkinlikte yer alacak. 

İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi şehirler ve Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kemer, Belek, Manavgat-Side, Alanya gibi turizm beldeleri, Türkiye Festivali'nde yer alarak bölgesel değerlerini ve turizm zenginliklerini sergileyecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Devlet Arşivi'nden özel kıyafetlerle otantik defileler gerçekleştirecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, ebru, cam üfleme, keçe sanatı, cam vitray, geleneksel çocuk oyuncakları, hat sanatı, deri ve değerli maden el işçiliği, Osmanlı kına ve saç örgü sanatı, el nakışı gibi Türk sanatlarından örnekleri canlı olarak sunacak. Rus ziyaretçiler bu sanat dallarını deneyimleyebilecek. 

Karagöz ve Hacivat gölge oyunları sahnelenecek. 

Rus uzmanlar, festival boyunca Türkiye'nin tarihi ve turistik beldelerini ziyaretçilere aktaracak. 

Kapalıçarşı, İstanbul köprüleri, Topkapı Sarayı'nın maketleri sergilenecek. 
(18.05.2017)