T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN AVCI PANGALTI ERMENİ OKULLARININ İFTARINA KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "İnşallah sağlık, huzur, afiyet içinde hep birlikte nice nice yıllar, burada bu sofrada yine birlikte olalım"

Pangaltı Ermeni Okulları Kurucu Temsilcisi Menzilcioğlu: " İçinde bulunduğumuz bu çetin süreçte ülkemizi yöneten siz büyüklerimizin, güvenlik güçlerimizin, kararlı ve asil duruşuyla, içeride ve dışarıda çeşitli güç odaklarına yönelik siyasi, ekonomik, kültürel birçok eksenli mücadelesine tanık oluyoruz"


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, eşi Semra Avcı ile Pangaltı Ermeni Okulları tarafından verilen iftara katıldı.

Okulların bahçesinde gerçekleşen iftarın ardından konuşan Avcı, etkinliğe katılanları selamlayarak, "Bizi bu akşam böyle güzel bir sofrada buluşturduğu için cemaatinize ve cemaatinizin değerli büyüklerine çok teşekkür ediyorum. Vali Bey'in de söylediği gibi 2 senedir gelmeye çalışıyorum. Her defasında bir müşkül önümüzü kesti. Bu sene de yine son dakikada, Rusya seyahatini iptal ederek bu güzel sofraya iştirakimiz mümkün oldu." dedi.

Bakan Avcı, kısa bir selamlamayla yetinmek istediğini dile getirerek, "İnşallah sağlık, huzur, afiyet içinde hep birlikte nice nice yıllar, burada bu sofrada yine birlikte olalım. Böyle güzel günlerde ve cemaatin özel günlerinde yine davet ederseniz, memnuniyetle inşallah birlikte olmayı dileriz." ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, tarihi bir mekanda, tarihi bir gün yaşandığını aktararak, "Milli Eğitim'den sorumlu bir vali yardımcısı olarak okulumuzun her türlü sıkıntısında burada olduğumuzu ve rahatlıkla kapımızı çalabileceğinizi zaten biliyorsunuz. O konuda müsterih olun. Sizler bizim hakikaten nadide çiçeğimizsiniz. Bu ülkede sonsuza kadar beraber mutlu yaşamak istiyorsak, Valilik olarak sizleri rahat ettirmek, burada kendi vatanınızda yaşatmak bizim birinci görevimiz. Her zaman için buna hazır olduğumuzu bilmenizi isterim." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız da ramazanın rahmet ve bereket ayı olduğunun altını çizerek, "Bir ramazan günü böyle sofralarda bir araya gelmenin gerçekten apayrı bir anlamı var. Her kim bunu düşünüyor ve ortaya koyuyorsa emeği geçen herkese en içten ve samimi duygularımızla teşekkür ediyoruz." dedi.

Asıl Gaye Ruhlara Oruç Tutturmak Olsa Gerek

Pangaltı Ermeni Okulları Kurucu Temsilcisi Berç Menzilcioğlu ise 200 yıldır eğitim verilen okulda bugüne kadar çok değerli insanlar yetiştirildiğini söyledi.

Semavi dinlerin tümünde insana telkin edilen orucun, belli sürelerde yemekten veya bazı isteklerden uzak durma gibi şekilsel bir aç kalma disiplini olmadığını kaydeden Menzilcioğlu, "Asıl gaye ruhlara oruç tutturmak olsa gerektir. Ruhumuza oruç tutturmak demek de kötülüklere, kin ve nefrete, ihtirasa, öfkeye ve aç gözlülüğe karşı mücadele etmek demektir. Oruç, yoksulun halinden anlamayan nefsimize açlığı tattırmak, bir lokmayı da komşusuyla paylaşmak demektir. Oruç bir nevi aç kalarak, aç gözlülüğümüzü tedavi etmektir. Ramazan aylarında solumakta olduğumuz bu uhrevi havanın yaygınlaşarak kainata dağılmasını, ihtiras, kin, haset, öfke ve nefretten arınmanın, nefisleri zapt etme çabasının insan yaşamında her yıl sadece bir ay ile sınırlı kalmayıp bir ömrü kapsayan çabaya dönüşmesini yüce Allah'tan dilerim." ifadelerini kullandı.

Menzilcioğlu, bazı karanlık odakların ekonomik güç elde etme çabasıyla kargaşa çıkması için hesaplar içinde olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Ülkemiz jeopolitik konumu ve enerji kaynaklarına yakınlığı nedeniyle Osmanlı'nın son dönemlerinden beri daima ekonomik çıkar çevrelerinin hedefinde olmuştur. Bu çevreler, inanç ve etnik renkleri, toplumsal ayrıştırma aracı olarak kendi emellerine ulaşmak için ustaca kullanmışlar ve bugün de kullanmaya devam etmektedirler. İçinde bulunduğumuz bu çetin süreçte ülkemizi yöneten siz büyüklerimizin, güvenlik güçlerimizin, kararlı ve asil duruşuyla, içeride ve dışarıda çeşitli güç odaklarına yönelik siyasi, ekonomik, kültürel birçok eksenli mücadelesine tanık oluyoruz."

Okulun köklerinin Osmanlı dönemine kadar uzandığına dikkati çeken Menzilcioğlu, tüketim, israf ve teknolojik tuzaklara kapılmayan, manevi dünyası düzgün, devletini, ülkesini ve bayrağını seven gençler yetiştirerek topluma ve ülkeye olan görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Pangaltı Ermeni Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Arman Kaman'ın da hazır bulunduğu iftar programına, Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık ve yazar Beşir Ayvazoğlu da katıldı.

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(16.06.2017)

 • 2.jpeg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 5.jpeg
 • 6.jpeg
 • 13.jpeg
 • 12.jpeg
 • 11.jpeg
 • 10.jpeg
 • 9.jpeg
 • 8.jpeg
 • 7.jpeg
 • 1.jpeg