T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

MOSKOVA'DA TÜRK RÜZGARI ESTİ

Moskova'da Türk turizmi ve kültürünün tanıtıldığı "Türkiye Festivali" yoğun ilgi görüyor. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "Türkiye Festivali"ne katılım oldukça fazlaydı.

Sanat, kültür, turizm ve spor gibi alanlarda çeşitli etkinliklerin yapıldığı festival, güzel havanın da etkisiyle ikinci günde yaklaşık 70 bin kişiyi ağırladı.

Krasnaya Presnaya'da düzenlenen festivalde, geleneksel sanat atölyelerinden gastronomiye kadar birçok alanda başta Antalya olma üzere birçok ilin tanıtımı yapıldı. Türk turizm şirketleri de kampanyalarıyla büyük ilgi topladı.

Ünlü Rus ve Türk sanatçıların da çeşitli gösterilerle sahne aldığı festivalde, özellikle Türk perküsyon ustası Hamdi Akatay tarafından sergilenen özel darbuka şovu binlerce Rus tarafından ilgiyle izlendi.

Antalya Turizmde Rekor Bekliyor

Festivale ilişkin değerlendirmelerde bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizmde Rusya'nın Antalya için 2017'de en büyük pazar olduğunu vurguladı.

Antalya'yı yılın ilk 5,5 ayında 1 milyonu aşkın Rus turistin ziyaret ettiğini belirten Karaloğlu, 2017 sonuna kadar da tüm zamanların rekorunu kırarak 3,5 milyon Rus turistin kenti ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

"Festival sayesinde bugüne kadar hiç Türkiye'ye gelmemiş Ruslara ulaşabilmek istiyoruz." diyen Karaoğlu, mevcut Rus turizm pazarının daha da büyüyebileceğini bildiklerini, bu nedenle de Rusya'da ilk defa düzenlenen Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Festivalini Antalya olarak çok önemsediklerini dile getirdi.
Festivalin Amacı İlişkilere Katkı Sağlamak

Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci de festivali aracılığıyla Türkiye ve Rusya arasında gelişen ilişkilere katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Yoğun ilgi gören festival ile Rus halkının Türkiye'yi yaşadığına işaret eden Temurci, Rusya'nın St. Petersburg ve Kazan gibi farklı illerine de bu festivali taşımak istediklerini kaydetti. Türkiye Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Alper Özkan ise festivalin geleneksel hale getirilmesinin planlandığına dikkati çekti. Yunus Emre Enstitüsünü yakın bir zaman diliminde açacaklarını bildiren Özkan, "Ruslar, Türkiye'yi çok özlediler ve biz de Türkiye'yi Rusya'da hissettiriyoruz." ifadesini kullandı.

Beklentimizin de Üzerinde Bir İlgi Var

Festivalin projelendirmesini sağlayan Türkiye Otelciler Federasyonunun (TUROFED) Başkanı Osman Ayık ise Rusya ile yaşanan sıkıntılardan sonra ilişkilerin tekrar düzelme sürecine girdiğini anımsattı. Organizasyon aracılığıyla bu sürece bir ivme kazandırmayı amaçladıklarını dile getiren Ayık, Türkiye'yi Rusya'daki tüketiciyle doğrudan buluşturmayı da hedeflediklerini anlattı.

(Kaynak: Diriliş Postası) 

(19.06.2017)