T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

ANTALYA'DA 2300 YILLIK YOL BULUNDU

Antalya kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta, 1665 metre yükseklikteki Güllük Dağının tepesinde doğal bir platform üzerine kurulan antik kent Termessos'ta, 2300 yıllık tarihe sahip yeni yol bulundu. Daha önce hiç kazı yapılmamış ve görkemli yapısını korumaya devam eden antik kentte çalışmaları inceleyen Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, bulunan yolun kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

Termessos ile Attaleia arasındaki yolun erken dönemlerden bu yana kullanılmış olma ihtimali üzerinde durduklarını kaydeden Karabayram, "Bu kent çok iyi korunmuş ama ne yazık ki kentte arkeolojik kapsamlı bir çalışma yapılmamış. Sur duvarlarında çalışmalara başladık. Çalışmalar esnasında güneye doğru giden büyük bir ana yol bulduk. Bu buluntunun bizim için önemi çok buyuk. Merdivenler ve geçiş güzergâhları da bulundu. Çalışmalarla Termessos o ihtişamlı görünümüne tekrar kazandırılacak. Elimizde 2300 yaşında bir yol var ve bütün orijinalliğini koruyor. Çalışmalar bittiğinde insanlar 2300 yıllık yolda gezebilecek, İskender'in de bu yolu kullandığına yönelik öngörülerimiz var" dedi.

İskender Alamadı

Antalya'nın kuzeyinde Pisidia bölgesinde kalan Termessos, Luvi halklarından Solymler tarafından kuruldu. Büyük İskender MÖ. 333te burayı kuşattı, ancak ele geçiremedi. Bugünkü kalıntılar Helenistik. Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait. Mezarlıklarıyla da göz kamaştıran kentte her dönemden ve tipten mezar bulunuyor. Termessos'u alamayan Iskender'in, "Bırakın kalsın, yolum daha çok uzun benim, ordumu bu kartal yuvasının önünde kaybedemem" dediği de rivayetler arasında.

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi)

(22.06.2017)