T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

AMASRA MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI

Amasra Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca üç yıl süren ve yaklaşık 3 milyon TL'ye mâl olan restorasyonun ardından ziyarete açıldı.

Bartın'daki Amasra Müzesi'nin 3 milyon TL'ye restore edildiğini söyleyen Müdür Aydın, "Arkeolojik kazı yapılmamasına rağmen sergilenen eserler tesadüfen bulundu' dedi.  
Amasra Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca üç yıl süren ve yaklaşık 3 milyon TL'ye mal olan restorasyonun ardından ziyarete açıldı. Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, ilçede herhangi bir arkeolojik kazı yapılmamasına karşın müzede sergilenen eserlerin tamamının tesadüfen bulunduğunu ve bu durumun ilçede müze kurulmasını zorunlu kıldığını belirterek şöyle konuştu:

İklimlendirilmiş Depo


"Çok sayıda eserin sergilendiği müze, günümüz teknolojisi ve müzecilik anlayışına uygun olarak elden geçti. İI Özel İdaresince yapılan ihalenin ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce büyük titizlikle sürdürülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Eserler, belli kronolojik sıraya göre sergileniyor. Bazı özel eserler için o esere uygun interaktif görsel dijital tanıtım ve canlandırmalar yapılıyor. Yine müzemizde batık gemilere yönelik model batık gemi salonu yapıldı."

Müdür Aydın, restorasyon çalışmaları kapsamında arkeolojik eserlerin zamana ve ortam koşullarına karşı korunmasını sağlamak üzere özel iklimlendirilmiş deposu ve sergileme sistemi oluşturulduğunu, böylece müzedeki kültür mirasının sonraki nesillere en iyi şekilde aktarılmasının amaçlandığını söyledi.

Uluslararası merkez Baran Aydın, müzenin arkeoloji bilimi konusunda çalışmaların sürdürüldüğü bir merkez haline geldiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Müze, taşınır ve taşınmaz eserler üzerinde incelemeler yapmak, makaleler yazmak ve yayın hazırlamak adına yerli ve yabancı bilim adamlarının uğrak yeri olmaktadır. İtalya, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerin yanı sıra Bilkent, Orta Doğu Teknik ve Gazi gibi üniversitelerden araştırmacılar müzeye gelmektedir. Ayrıca, Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri müzede heykeller üzerinde ders görmektedir. Öğrenciler teorik olarak gördüğü tarihi eseri, tarihi objeyi burada pratikte eline alarak ne olduğunu anlamaktadır."

50 Bin Turist

'Sesamos' adıyla milattan önce 12. yüzyılda Fenikelilerin kıyılar boyunca oluşturduğu kolonilerle kurulan Amasra, geçmişin izlerini taşıyor. Genellikle inşaat kazıları, heyelan, sondajla yol çalışmalarında ve balıkçıların ağlarına takılması sonucu ortaya çıkan Helenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eser, Amasra Müzesi'nde sergileniyor. Müzeyi yılda 50 binin üzerinde turist ziyaret ediyor. 

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(23.06.2017)