T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

TURİZME BAYRAM DOPİNGİ

POYD Başkanı Duran: "Ramazan Bayramı dolayısıyla Antalya'da oteller yüzde 100 doldu. Birçok otelde yer kalmadı, bundan sonra herkes ne bulursa oraya gitmeye çalışacak"

Başkan Duran: "Okulların kapanmış olması, tatil için imkanların iyi olması, bu bayramı çok ciddi şekilde patlatacak"

TÜROFED Başkanı Ayık: "Tatil tercihlerini hala yapmayanlar geç kaldı. Erken davranmak, çabuk hareket etmek gerekiyordu. Otellerin çoğu yüzde 100 doldu, bu saatten sonra yer bulmakta zorlanacaklar"


Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, Ramazan Bayramı dolayısıyla Antalya'da otellerin yüzde 100 dolduğunu belirterek, "Birçok otelde yer kalmadı, bundan sonra herkes ne bulursa oraya gitmeye çalışacak. Okulların kapanmış olması, tatil için imkanların iyi olması bu bayramı çok ciddi şekilde patlatacak." dedi.

Rus pazarında çok ciddi hareketlenme olduğunu belirten Duran, okulların kapanması ve ramazanın bitiyor olmasının iç pazarı da hareketlendirdiğini söyledi.

Türk turizminde ciddi hareketlenme olduğunu vurgulayan Duran, "Avrupa pazarında da son dakika hareketlenmeleri var. Orada da okullar ay başında tatil oluyor. Rakip ülkelerdeki yüksek doluluk oranı ve fiyat pahalılığı Türkiye'yi tekrar cazip hale getirmeye başladı." diye konuştu.

Duran, siyasi çekişmeler devam etse de Almanya pazarına yönelik çalışmalar da olduğuna dikkati çekerek, Antalya ve Türkiye'deki fiyat politikalarının cazip olduğunu kaydetti.

Rusya, Avrupa, Ukrayna ve iç pazar sayesinde artık otellerdeki doluluk oranlarının eylül ayına kadar böyle devam edeceğini vurgulayan Duran, gelen turist sayısı bakımından rakamların 2016'nın çok üstünde seyrettiğini anlattı.

Turizmde ana pazar olan Rusya'dan geçen yıl 800 bin turist geldiğini hatırlatan Duran, "Bu yıl Rusya'dan en az 4,5 milyon turist bekliyoruz. Antalya'ya ise 3,5 milyon bekleniyor, çok ciddi bir artış demektir. Gelirler konusunda hala gerideyiz ancak kaliteli hizmetimiz sayesinde bu da artacak." dedi.

Başkan Duran, şunları kaydetti:

"İç pazardan artık çok ciddi beklentilerimiz var. Bu sene iç pazardan Antalya'ya 6 milyon misafir bekliyoruz. Türkiye genelinde ise 10 milyon civarında hareketlilik bekleniyor. Erken rezervasyon, taksit sistemi büyük kolaylık sağladı. Ramazan Bayramı dolayısıyla Antalya'da oteller yüzde 100 doldu. Birçok otellerde yer kalmadı, bundan sonra herkes ne bulursa oraya gitmeye çalışacak. Okulların kapanmış olması, tatil için imkanların iyi olması bu bayramı çok ciddi şekilde patlatacak. İnsanlar 9 günlük güzel bir tatile çıkıyor. Çok ciddi bir hareketlenme var."

Hindistan Pazarı

Hindistan'ın yeni pazarlar arasında yer aldığına dikkati çeken Duran, Hindistan'dan Antalya'ya direkt uçuş seferleri için görüşmeler olduğunu belirtti. Hindistan'da çok ciddi seyahat eden kesim olduğunu aktaran Duran, "Hindistan bizim için büyük bir pazar. Artık ülkemizde yılda 15-20 düğün yapılıyor. Düğüne gelen misafirler yazın da tatil için geliyor." diye konuştu.

Duran, Türk turizminde otellerin sunduğu kaliteli hizmetin, mutfak çeşitliliğinin Hindistan pazarı için cazip olduğuna dikkati çekerek, milyon dolarla ifade edilen büyük bir pazar olduğunu anlattı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da sezonun en yüksek olduğu döneme doğru girdiklerini belirterek, kaynak pazarların tamamında da okul tatillerinin başladığını ifade etti.

Türkiye'deki Ramazan Bayramı ile hem iç pazarın hem yurt dışı pazarının yoğun şekilde arttığı bir dönem olduğuna dikkati çeken TÜROFED Başkanı Ayık, "Ramazan Bayramı ile Türkiye'nin özellikle kıyı bölgelerinde arzu edilen seviyelere ulaştı. Birçok tesisimiz yüzde 100 doldu." dedi.

Ayık, eş, dost ve akraba ziyareti dolayısıyla da Türkiye genelinde hareketlilik olacağını belirten Ayık, "Sadece bayramda değil, bayramın devamındaki dönemde de yoğun talebin olmasını bekliyoruz. Temmuz-Ağustos ayında yoğun doluluk dönemi olacak." diye konuştu.

Türkiye'de Tarihinde Turizm En İyi 2014 Yılında Yaşandı

Türkiye'de tarihinde turizmin en iyi 2014 yılında yaşandığını ifade eden Ayık, şöyle devam etti:

"2015 ve 2016 yılı peş peşe gelen zorlu ve kayıp verdiğimiz bir yıl oldu. 2017 yılını yeniden pozitife döndüğü, artışların olduğu bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Rusya'da, son dakika satışlarıyla da Avrupa pazarında hareketlilik başladı. Yılın geri kalan döneminde bütün pazarlardan yoğun talebin olmasını bekliyoruz." 

Ayık, bütün pazarlardan turistler beklediklerini, 30 yıldır da turizm alanında pazarlar yaratmak için çalıştıklarını anlatarak, hem yeni pazar arayışında olduklarını hem de mevcut pazarları koruyup, geliştirdiklerini söyledi.

Erken rezervasyonların bittiğini bildiren Ayık, "Tatil tercihlerini hala yapmayanlar geç kaldı. Erken davranmak, çabuk hareket etmek gerekiyordu. Otellerin çoğu yüzde 100 doldu, bu saatten sonra yer bulmakta zorlanacaklar." dedi.

Otellerdeki Doluluk Yüzde 90'ı Geçti

Son yıllarda yerli turizmde dikkat çeken Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde, Ramazan Bayramı tatili için otellerin doluluk oranı yüzde 90'ı geçti. Bayram tatili sonrası için de beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen turizmciler, bölgeye gelecek olanlara rezervasyon yaptırmaları uyarısında bulundu.

Edremit Kahveciler, Gazinocular ve Oteller Odası Başkanı Mustafa Aydoğan, Edremit'te okulların kapanmasıyla birlikte turizm hareketliliğinin başladığını vurguladı. Ramazan bayramıyla birlikte doluluk oranının zirveye ulaştığını belirten Aydoğan, "Doluluk oranları yüzde 90'ı buldu. İnşallah bu sene yaz sezonu da dolu dolu geçecek. Bütün esnafımızın beklentisi bu yönde. Yalnız, Edremit Körfezi genel olarak yerli turizme hitap ettiği için sokulların açılmasıyla birlikte düşmekte. Potansiyelin büyük kısmı buna bağlı olduğu için yüzde 70-80'lerde bir azalma oluyor. Edremit'te hala tam olarak keşfedilmemiş termal ve sağlık turizmi var. Doğası, denizi, havasıyla 12 ay turizme açık bir bölge. Özellikle kaliteli oksijeni ve havası ile astım hastaları için körfez bulunmaz bir nimettir. Burada sağlıklarına da kavuşacaklardır" dedi.

Erken Rezervasyon Yaptırın

Edremit Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz ise 144 bin nüfuslu Edremit'in yaz dönemi nüfusunun 1 milyona ulaştığını hatırlattı. Bayram sonrasında bölgede yoğunluğun süreceği yönünde beklentilerinin olduğunu kaydeden Yavuz, "Bayramlarda zirveye ulaşan doluluk oranı, İki bayram arasında da sürecek. Gelen taleplerden bunu anlıyoruz. Yazlıkçılar büyük bir oranda bölgemize gelmeye başladı. 144 bin olan Edremit'in nüfusu yazın 1 milyona ulaşıyor" dedi.

Turizm 12 Ay Sürmeye Müsait

Altyapı sorunlarının çözüldüğünün altını çizen Yavuz, "Bölgemiz deniz turizminin yanı sıra termal ve sağlık turizmi içinde önemli bir yer. Sahillerimizde 22 mavi bayrağımız var. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'den bölgemizi tercih eden misafirlerimiz ağırlıkta. 50 bin civarı olan otel kapasitesi de bayram Ramazan Bayramı için büyük ölçüde doldu. Bayram tatili için bölgemize geleceklere rezervasyon yaptırmalarını öneriyorum" dedi.

Trabzon'da Oteller Bayram İçin Doldu

Ramazan Bayramı ve okulların tatile girmesi ile birlikte, turizm sektöründe canlanma başladı. Karadeniz'de de yaşanan bu artışı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu değerlendirdi. Trabzon'un son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin artan ilgisi dolayısıyla ülkenin en önemli turizm merkezleri arasında anıldığını söyleyen Hacısalihoğlu, kentin birçok turizm potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Hacısalihoğlu, Avrupalı turistlerin daha çok Sümela Manastırı'nı, diğer turistlerin ise Sümela Manastırı'nın yanı sıra Ayasofya, Atatürk Köşkü, surlar, Kızlar Manastırı gibi şehir içerisindeki belirli destinasyonları tercih ettiğini belirterek, Körfez ülkelerden gelen ziyaretçilerin ise Uzungöl, Sera Gölü, Kayabaşı, Hıdırnebi gibi yaylalar ile şelalelerin olduğu destinasyonları gezdiğini dile getirdi.

Trabzon'u 365 Bin 799 Yerli ve Yabancı Turist Ziyaret Etti

Kenti ziyaret eden turist sayısının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Hacısalihoğlu, Trabzon'u yılın ilk 5 aylık döneminde 361 bin 799 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini kaydetti. Hacısalihoğlu, ziyaretçi sayısının artmasının otel yatırım ve yatak kapasitelerini de artırdığını belirterek, şunları söyledi:

"Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırımı belgeli toplamda 30 tesis, 2 bin 173 oda ve 4 bin 444 yatak kapasitesine sahip. Bunların içerisinde 5 yıldızlı otellerin yanı sıra bir yayla evi, 3 de butik otel yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletmesi belgeli tesisler ise 54 tane olup, 3 bin 259 oda ile 6 bin 643 yatak kapasitesine sahip. Bu rakamlar bizler için önemlidir. Her geçen gün de turistlerin ilgisine ve kentten memnuniyet oranına bağlı olarak otel yatırımlarımız da artmaktadır"

Trabzon'un her mevsim ve dönem yerli ve yabancı turistlerden ilgi gördüğüne işaret eden Hacısalihoğlu, "Turizmde insanlar artık doğayı ve kültürel aktiviteleri tercih ediyor. Trabzon da bu kapsamda öne çıkarak, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor. Yaz sezonunun başlamasıyla ilimizde turizm hareketliliği de başladı. Şimdiden otel rezervasyonlarımız yüzde 100 doluluk oranına yaklaştı. Trabzon bayram tatilinde de yerli ve yabancı turistleri cezbediyor" dedi.

(Kaynak: Milliyet)

(23.06.2017)