T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

'BODRUM HÂKİMİ' SAHNEYE ÇIKIYOR

Bodrum'da hâkim olarak görev yaparken 1954 yılında intihar eden Mefaret Tüzünün hayat hikâyesi, Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın başrollerini oynadığı 'Bodrum Hâkimi' isimli sinema filminin ardından şimdi opera eseri olacak.

Bodrum'da 1950'li yıllarda hâkim olarak görev yapan Mefaret Tüzün, ilçe halkı tarafından çok sevilen bir kişiydi. Ancak 48 yaşındaki Tüzün, 17 Mayıs 1954'de evinde tavana bağladığı iple intihar etti. Tüzün'ün intiharı ile ilgili kesin bir neden söylenemezken birçok iddia ortaya atıldı. Tüzün'ün ölümü ardından hakkında 'Bodrum Hâkimi' isimli bir türkü yazıldı. Tüzün'ün yaşam hikâyesinden esinlenilerek Safa Önal tarafından yazılan senaryo ile 1976 yılında 'Bodrum Hâkimi' isimli sinema filmi çekildi. Türkan Şoray ile Kadir İnanır'ın başrollerini oynadığı film Şoray'ın yönetmenlik yaptığı 5 sinema filminden de biri oldu. Tüzün'ün yaşam hikâyesinin ölümünden 63 yıl sonra ise opera eseri olarak sahnelenmesi için çalışma başlatıldı.

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'de görev yapan sanatçı Bertan Rona, 6 ay önce Mefaret Tüzün'ün hayat hikâyesinden esinlenerek bir opera eserinin librettosunu (metin) yazmaya başladı. Besteci Murat Kodallı tarafından da eserin bestesi 2 ay önce yapılmaya başlandı. Eserin metin ve beste çalışmalarının devam ettiği belirten Rona, "Bodrum Hâkimi filmini izlediğim zaman birden bire bu konudan çok güzel opera olacağını düşündüm. Ancak sinemanın ve operanın gerekleri farklı. Konuda değişiklikler yapıp operaya adapte ettim. Bir ana iskelet çıkarıp metni yazmaya başladım. Murat Kodallı tarafından da eserin bestesi hazırlanıyor" dedi.

Belgesel Değil

Tüzün'ün intihar etme nedeninin bugün hâlâ kesin olarak bilinmediğini dile getiren Rona, "En çarpıcı iddia, hâkime hanımın bir gence aşık olduğu, fakat sonradan o gencin bir suçlu olarak karşısına geldiği ve onunla ilgili büyük bir ceza vermek zorunda kaldığı, bunun üzerine intihar ettiği yönünde. Ama bu bir belgesel değil ve birebir bir hayat hikâyesi olmayacak. Bu hikâyeden esinlenilerek yazılan bir opera metni bu" dedi.

Repertuvara Sunulacak

Bertan Rona: "Eserin yazımı ve bestesinin tamamlanmasının ardından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne repertuvara alınması için sunacağız. Ben çok dikkat çekeceğine inanıyorum. Eğer eserimiz repertuvara alınıp sahnelenirse belki Bodrum'la da özleşmiş bir opera eseri olacak."

(Kaynak: Hürriyet)

(30.06.2017)