T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

AHMED-İ HANİ MÜZESİ TARİHE IŞIK TUTACAK

Türbesi Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve daha evvel ‘Mem u Zin’ adlı eserinin Türkçe ve Kürtçe dillerinde basımı Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan şair, filozof ve mutasavvıf Ahmed-i Hani artık, müzesiyle de bölgesinin binlerce yıllık tarihine ışık tutacak. 

Ağrı Valiliği ile Doğubayazıt Kaymakamlığınca yapımı gerçekleştirilen “Ahmed-i Hani Müzesi ve Geleneksel Doğubayazıt Evi” Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından ziyarete açılacak. 

İshak Paşa Sarayı'nın altında Ağrı Dağı'nın karşısındaki bir arazi üzerine temeli atılan “Ahmed-i Hani Müzesi ve Geneksel Doğubayazıt Evi” yörenin 3 bin yıllık tarihine de ışık tutacak. 
     
Bakanlık görevini devraldıktan sonra turizm sektörüyle bir değerlendirme toplantısı yapan Bakan Kurtulmuş, ülkemizin doğu ucundaki cazibe merkezlerinden Ağrı’yı ziyaret edecek.  

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nin Osmanlı dönemi şaheserlerinden İshak Paşa Sarayı ile Doğu Anadolu’nun ziyaretçi akınına uğrayan manevi miraslarından Ahmed-i Hani Türbesi’nde incelemelerde bulunacak olan Bakan Numan Kurtulmuş, ilçede “Ahmed-i Hani Müzesi ve Geleneksel Doğubayazıt Evi” ile Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin açılışlarına katılacak.     

(03.08.2017)

 
  • a4.jpg
  • a5.jpg
  • a6.jpg
  • a7.jpg