T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

3. MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI SONUÇ RAPORLARI KİTAPLAŞTIRILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 28 yıl aradan sonra gerçekleştirilen 3. Milli Kültür Şûrası'nın sonuç raporları kitaplaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 3-5 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen Şûra'da görev yapan 17 komisyonun ayrı ayrı hazırladığı kapsamlı sonuç raporları basılı hale getirildi. 

İskender Pala, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, İbrahim Kalın, Atilla Koç, Doğan Hızlan, Beşir Ayvazoğlu, Mustafa Erdoğan ve İlber Ortaylı gibi önemli isimlerin de katıldığı şûra boyunca ele alınan konular Şûra Kitabı’nda toplandı.

Bakanlık tarafından prestij baskısı yapılan kitapta, kültür politikaları, kültürel diplomasi, kültür ekonomisi, kültür varlıkları, müzeler ve arkeoloji, sahne sanatları, sinema, müzik, güzel sanatlar, dil ve edebiyat, medya ve kültür, çocuk ve kültür, mimari, şehir ve kültür, yurtdışı Türkler ve kültür, aile ve kültür gibi birçok konu detaylı olarak değerlendiriliyor.

Kitapta, tarihiyle dost, toplumun tüm katmanlarına hitap eden, çeşitliliği kucaklayan kültür politikalarının geliştirilmesinin önemi de vurgulanıyor.
(18.08.2017)