T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

BAKAN KURTULMUŞ ÇİN'E GİDECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Çin’de, ikili görüşmelerin yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Bölgesi’nden adaylığını açıkladığı BMDTÖ Yürütme Konseyi üyeliği için yapılacak oylamaya katılacak

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye’nin turizm politikalarıyla Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün politikaları da örtüşüyor. Türkiye olarak Avrupa Bölgesi'nden BMDTÖ Yürütme Konseyi üyeliği için adayız. Ülkemizin yürütme konseyi üyeliğini kazanması, Türkiye turizminin gelişmesi ve Türkiye'nin turizm dilini kullanarak uluslararası alanda etkinliğinin artırılması bakımından önemli bir adım olacaktır.”

Bakan Kurtulmuş: “Çin’den gelecek turist sayısını artırmak için arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah Çin’e yapacağımız bu seyahatte önemli görüşmeler gerçekleştireceğiz”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 22. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere Çin’e gidecek.
 
Chengdu şehrinde 11-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantı öncesinde Pekin’i ziyaret edecek Kurtulmuş, Çin Halk Cumhuriyeti kültür bakanı ile görüşecek.

İki ülke arasındaki kültürel ve turizm işbirlikleri konusunda hazırlanan projelerin ele alınacağı görüşmenin ardından Bakan Kurtulmuş, iş adamları ve Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Bakan Numan Kurtulmuş, BMDTÖ 22. Genel Kurulu’nun yapılacağı Chengdu şehrinde de Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı ve Çin turizm sektörünün temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirecek.

BMDTÖ Genel Sekreteri Taleb Rifai ile bir araya gelecek Kurtulmuş, ayrıca üye ülkelerin bakanlarıyla da ikili görüşmelerde bulunacak.

“Çin Ziyaretini Önemsiyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, ziyareti öncesinde yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de turizmin önemli bir potansiyele kavuştuğunu, sağlık turizminden spor turizmine, inanç turizminden dağ turizmine, kış turizmine kadar ülkede bu alanda çeşitliliğin arttığını ifade etti.

Bakan Kurtulmuş, her alanda yol gösterici ve destekleyici olarak ürün çeşitliliğini sağlamak, pazar çeşitlendirmesi yapmak zorunda olduklarına dikkati çekti. 

Çin, Japonya ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerine çıkarma yapmak gerektiğine vurgu yapan Kurtulmuş, bu kapsamda Çin ziyaretini önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Çin’den gelecek turist sayısını artırmak için arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah Çin’e yapacağımız bu seyahatte önemli görüşmeler gerçekleştireceğiz. 2018 yılının Çin’de ‘Türkiye Turizm Yılı’ olarak ilan edilmesi bizim için büyük bir avantaj. Bu kapsamda yapılabilecek etkinlikler ve Türkiye’nin tanıtımları konusunda da faaliyetlerimiz sürüyor.”

BMDTÖ Yürütme Konseyi Üyeliği İçin Türkiye'nin Adaylığı

BMDTÖ Yürütme Konseyi üyeliği için Türkiye'nin aday olduğunu anımsatan Kurtulmuş, 22. Genel Kurul’da buna ilişkin de oylamanın yapılacağını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin turizm politikalarıyla Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün politikaları da örtüşüyor. Türkiye olarak Avrupa Bölgesi'nden BMDTÖ Yürütme Konseyi üyeliği için adayız. Ülkemizin yürütme konseyi üyeliğini kazanması, Türkiye turizminin gelişmesi ve Türkiye'nin turizm dilini kullanarak uluslararası alanda etkinliğinin artırılması bakımından önemli bir adım olacaktır. Biz, hem karşılıklı BM Dünya Turizm Örgütü'ne yapacağımız hem de bu örgütün yürütme kurulu üyeliği vasıtasıyla Türkiye'nin bölge barışına yapacağı katkılar dolayısıyla bu üyeliği önemsiyoruz.” 

Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2023 hedefine de dikkati çekerek, bu yıla gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak istediklerini sözlerine ekledi.

(08.09.2017)