T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

SAMSUN VE KÜTAHYA’DA YENİ ARKEOLOJİ MÜZELERİNİN TEMELİ ATILACAK

Çağdaş müze anlayışına uygun olarak inşa edilmesi planlanan Samsun ve Kütahya’daki müze binalarının yakın zamanda temeli atılacak.

Samsun’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen protokol yolu ve çevre düzenlemesi kapsamında mevcut arkeoloji müzesinin yıkımı yapılacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle “Samsun Yeni Arkeoloji Müzesi Mimari ve Teşhir-Tanzim” işi için 21 bin metrekare arsa tahsis edildi. 

İlkadım ilçesi Cedit Mahallesinde yüzde 25’i belediye, yüzde 75’i Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak yeni müze binası 9 bin 500 metrekare inşaat alanı, 4 bin 250 metrekare kapalı sergileme alanına sahip olacak.

İhalesi 46 milyon 846 bin liraya yapılan müze binası için yer teslimi yapıldı. Söz konusu alanda çalışmalara başlanarak temel atma seviyesine getirildi.

Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi Yapımı

Kütahya’daki mevcut arkeoloji müzesi binasının medrese yapısı olması, büyüme imkanının olmaması, depo ve sergileme alanları açısından yetersiz hale gelmesi, TKİ Genel Müdürlüğü’nün finanse ettiği Seyitömer kazılarından sürekli eser gelmesi nedeniyle çağdaş müzecilik anlayışına uygun yeni bir müze binası yapılması kararlaştırıldı. 

Kütahya merkezdeki İnköy Mahallesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan 14 bin 414 metrekare arsa alanına Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi yapılacak. 

Bakanlık, Kütahya Valiliği ve TKİ Genel Müdürlüğü arasında protokolü imzalanan “Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi Yapımı Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenleme” işinin ihalesi 45 milyon 371 bin liraya yapıldı. 

Toplam 14 bin metrekare kapalı alan, 5 bin metrekare kapalı sergi alanı ve bin 650 metrekare depo alanına sahip olacak müzede kafeterya, fuaye, konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, multivizyon mekanı, müze mağazası, kütüphane, idari birimler, atölyeler ve laboratuvar bulunacak. 

Yer teslimi yapılmasının ardından çalışmalara başlanan alanda temel atma seviyesine gelindi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yakından ilgilendiği her iki projenin temeli yakın zamanda düzenlenecek törenlerle atılacak.
(12.09.2017)